Да готвим с Ивка от тетрадките на баба. (4) Бабиният тутманик

Здравейте, приятели!
Едва дочаках да дойде време за четвъртата ни среща. Ако сте пропуснали началото, тук можете да разберете коя съм и защо искам да споделя с вас рецептите от тетрадките на моята баба.
Рецепта 4: Тутманик
Когато бях малка, много обичах баба да ми прави тутманик. Ако имате късмета и вашата баба да готви вълшебно, знаете усещането в събота да се събудиш от неописуемата миризма на нещо, което се пече във фурната. Гледала съм я десетки пъти как замесва тестото, как грижовно подрежда парчетата в тавата… Мислех си, че е много сложно, но само докато не пробвах няколко пъти да го направя сама. Е, първо с помощта и ценните съвети на баба. Когато извадих от фурната първия си тутманик – топличък, бухнал и ухаещ на моето детство, разбрах, че всяко начало е трудно, но винаги си струва да пробваш!
Необходимите ни продукти за тутманика са:
300 мл хладка вода
1 кубче прясна мая
Сол и захар по 1 суп. лъжица
2-3 яйца
½ кофичка кисело мляко
300-400 г натрошено сирене
олио
Искам да обърна внимание, че продуктите са за две тави тутманик. Ако ви се вижда много, разделете всичко на две и си забъркайте само една доза. Ноооо… мисля, че ще съжалявате, защото като унищожите едната тава още съвсем гореща, после ще ви се иска да имате още една за следобедна закуска. Ние винаги правим пълната доза. Първо, знае се, че при месенето, колкото повече е тестото, толкова по-добро става. Неслучайно пра-пра бабите ни са месили тесто за по петнайсет хляба или козунаци…
А втората причина да правим голямата доза тутманик е, че цялото семейство толкова го обича… Начело с дядо, който е най-големият фен…
Размиваме маята с малко хладка вода и захар, докато се получи рядка каша. Оставяме да шупне.
Изсипваме брашното в единия край на тавата. Правим гьолче, в което изсипваме маята. Лекичко смесваме с брашно и прибавяме водата и солта. И започваме да си правим тестото, като постепенно прибавяме все повече брашно.
Ако не сте се пробвали да месите, в началото ще ви се стори голяма цапаница. Набрашнявайте ръцете си, за да почистите полепналото тесто. Когато стане на цяла мека топка и вече не лепне, сме готови. Оставяме тестото да почине няколко минути и го разделяме на двайсетина парчета (припомням, че правим пълна доза за два тутманика. В едната тава се събират около 10-12).
След това правим питки. Всяка питка потапяме в олио, разстиламе, капваме и вътре няколко капки мазнина, натрошено сирене, и навиваме като банан. Нареждаме така всяко бананче в намазнена тава, не много нагъсто, защото ще бухват. Покриваме с чиста кърпа и оставяме да втаса добре. После мажем отгоре с разбитите яйца и кисело мляко и мятаме в предварително загрята фурна на 100 градуса да се пече. След това, като видим, че се надува, можем да усилим до 150 градуса. Пече се бавно, за да е пухкаво отвън и добре сготвено отвътре.
Да ви е вкусно!
От мен – ДОГОТВЕНЕ!
С обич – ваша Ивка (Ивайла Тодорова, 12 кл., гр. Павликени)
Следващия път ще правим заедно сладкиш „Дамски каприз“.
Вижте още:
Представяне и първа рецепта – нашата лятна манджа
3. Месце с картофи и моркови на фурна